Aikido Branşı

   Aikido ‘uyum ve enerji yolu’ anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Aikido zihin, ruh ve bedenin denge ve uyum içerisinde olmasını amaçlayan ve kişiye hayatın her alanında çatışmasız yaşamın yollarını öğreten bir disiplin sanatıdır.

   Pek çok spor dalında temel amaçlardan biri kazanma ve yenme olgusudur. Çocuk yaşta rekabet duygularını yoğun olarak içeren bir sporla uğraşan çocuk, edindiği kazanımların yanında çevresindeki her şeyle yarış içinde olma duygusunu da kazanır. Mücadelenin olmadığı bir ortam içinde, sadece kendi gelişimine odaklanan çocuk, kendisini başkalarıyla kıyaslamayı bırakır. Birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla yarışmayı değil yardımlaşmayı öğrenir.

   Defalarca kez aynı teknikleri sabırla çalışarak onları kendi vücut hareketlerinin içine yerleştirmeyi öğrenen çocuklar; ilerleyen yaşlarda dışarıda maruz kalacağı fiziksel ya da psikolojik müdahalelere karşı kendinden daha emin ve daha doğru adımlar atan, daha uyumlu ve düşünceli bireyler haline gelirler.

   Bu dönemde motor hareket gelişimlerini artırmak temel hedeflerdendir. Aynı zamanda bu dönem çocukların kendilerini keşf etme dönemidir. Vücut ve bedenlerinin sınırlarını tam bilemezler. Hayal dünyaları ile vücut hareketlerinin yapabilecekleri arasındaki o uzun arayı tam fark edemezler. Bu dönemde çocuklara çeşitli oyunlarla motorik özelliklerin geliştirilmesi sağlanır. Verilen oyunun tamamlanması mücadele ruhunu geliştirmesi hedeflenir.

   Bu dönemde çocuklar sürekli gözlem altında tutulmalıdır. Adaptasyon süreci çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Bu nedenle çocuğun adaptasyon sürecinde zamana karşı bir sabır gösterilmelidir. Güvenli bir şekilde verilen aikido eğitimi ileriki dönemlerdeki gelişimleri doğrudan etkilemektedir.

   Dengeli hayata küçük adımlar…Aikido ile uyum ve dengeye giden bu yolda erken atılacak adımlar önemlidir.

 Copyright 2016 Keşif Koleji Gençlik ve Spor Kulübü.