Dart Branşı

   ‘’Ayakta Satranç Oynamak”

   Sayısal zeka, soğukkanlılık, yüksek motivasyon ve bu tarz hayatımızın her alanında kullandığımız doneleri içerisinde bulunduran dart sporu Türkiye’de çok hızlı gelişmektedir. Dart sporu, Türkiye’de neredeyse tüm meslek dallarında çalışan insanları kendisine bağlamakta ve sosyal faaliyet kapsamında tercih edilmekte olan bir spordur.

   Dart sporunda kısa süre içinde karar verebilmek, bu kararı nasıl uygulayacağını planlamak, planlanan atış yapılamaz ise hem yaşanan yoğun moral bozukluğu ile baş edebilmek hem de bir sonraki atışın nasıl yapılacağını düşünmek gibi yoğun zihinsel faaliyetler önemli bir yer tutuyor. Bu yönüyle Dart sporu satranç sporuna benzetiliyor ve “Ayakta Satranç Oynamak” olarak da tarif ediliyor. Matematiksel zekanın gelişimine olağanüstü katkı sağlayan Dart, başta Almanya olmak üzere Avrupa’da bazı ülkelerde bir çok ilköğretim okulunda destek dersi olarak uygulanmaktadır.

   Dart, bireylerin zihinsel yorgunluklarını atmak; günlük iş, okul, ev stresinden uzaklaşabilmek; yoğun zihinsel faaliyetlerden sonra dinlenebilmek için etkili bir araçtır.

 Copyright 2016 Keşif Koleji Gençlik ve Spor Kulübü.